Studia IiE

Studia II stopnia Nabór na II stopień

Studia I stopnia

Sylwetka absolwenta studiów I stopnia

Absolwent studiów pierwszego stopnia (licencjat) kierunku Informatyka i Ekonometria Wydziału Zarządzania AGH jest przygotowany do wykonywania obowiązków analityka danych w przedsiębiorstwach i organizacjach, a także specjalisty w zakresie wykorzystania technologii informacyjnych wspomagających decyzje zarządcze oraz ekonomiczne. Absolwent dysponuje podstawową wiedzą merytoryczną z zakresu szeroko rozumianej ekonomii, zarządzania i finansów, zna metody i narzędzia matematyczne, statystyczne i ekonometryczne niezbędne do analizy zjawisk gospodarczych w skali mikro- i makroekonomicznej. Absolwent posiada również wiedzę na temat dostępnych rozwiązań teleinformatycznych oraz środków zapewnienia bezpieczeństwa informacji.

Absolwent ma umiejętności zarządzania sieciami, oraz budowania prostych aplikacji w językach strukturalnych, obiektowych i skryptowych, rozszerzających funkcjonalność informatycznych systemów zarządzania. Ponadto absolwent tego kierunku potrafi budować modele matematyczne, statystyczne i ekonometryczne dla potrzeb analizy danych i prognozowania. Absolwent posługuje się terminologią fachową z zakresu informatyki i ekonometrii, zarówno w języku polskim jak i angielskim oraz posługuje się co najmniej jednym językiem nowożytnym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.

Podstawową kompetencją absolwenta jest biegłe posługiwanie się narzędziami informatycznymi i ekonometrycznymi, pozwalającymi budować i rozwijać informatyczne systemy wspomagania decyzji oraz pakiety obliczeniowe związane ze standardową analityką danych (w oparciu o dostępne modele ekonometryczne).

Studia II stopnia

Studia II stopnia na kierunku Informatyka i Ekonometria zakładają dużą elastyczność kształcenia ze względu na oczekiwane znaczące zróżnicowanie przygotowania i zainteresowań studentów. W programie kształcenia przewidziano 6 grup modułów obieralnych – w każdym z nich proponuje się co najmniej dwa przedmioty o profilu dostosowanym do specyfiki modułu. Specyfikę tę określono w taki sposób, aby student mógł uzyskać pogłębioną wiedzę bądź z analityki danych, bądź z e-biznesu z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej IT, bądź z zarządzania projektami informatycznymi. Student ma możliwości dostosowania swojego profilu do jednej ze ścieżek według własnych kompetencji. Dodatkowo przewidziano moduły obieralne umożliwiające uzyskanie kompetencji w dziedzinie nauk o zarządzaniu (dla studentów kończących studia pierwszego stopnia o profilu informatycznym), oraz z podstaw programowania (dla studentów będących absolwentami studiów ekonomicznych).

Sylwetka absolwenta studiów II stopnia

Absolwent studiów drugiego stopnia posiada ogólną wiedzę z zakresu wszystkich treści podstawowych i kierunkowych właściwych dla studiów na kierunku informatyka i ekonometria oraz wykazuje biegłość w wybranym profilu specjalnościowym. Jest przygotowany do twórczego działania i rozwiązywania złożonych, interdyscyplinarnych – w tym również niestandardowych – problemów, w szczególności związanych z zagadnieniami z zakresu ekonomii, gospodarki i zarządzania, z wykorzystaniem ogólnie rozumianych technik wspomagania decyzji i wiedzy systemowej oraz metod i narzędzi matematycznych, statystycznych i ekonometrycznych, mając równocześnie świadomość możliwości i ograniczeń tychże metod i narzędzi. Absolwent potrafi wydawać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem bezpieczeństwa oraz zasad prawnych i etycznych. Umie dyskutować na tematy informatyczne i ekonometryczne prowadzonych na zaawansowanym poziomie zarówno ze specjalistami, jak i niespecjalistami, potrafi także kierować pracą zespołów.

Absolwent jest przygotowany do pracy we wszystkich podmiotach gospodarczych i instytucjach, w których wymagane jest stosowanie narzędzi matematycznych, statystycznych, ekonometrycznych i informatycznych. W szczególności absolwent posiada umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w firmach informatycznych, doradczych, administracji oraz w gospodarce, szczególnie jako wysokokwalifikowany specjalista analityki danych. Ma także podstawową wiedzę w zakresie prowadzenia działalności biznesowej w sektorze IT.

Absolwent posiada znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie B2+, cechuje się etyczną i społeczną odpowiedzialnością, ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego, jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych, zarówno do samokształcenia, jak i do podjęcia specjalistycznych studiów podyplomowych oraz studiów trzeciego stopnia i prowadzenia działalności naukowo-dydaktycznej.

Przykładowe stanowiska pracy absolwentów

  • analityk danych w przedsiębiorstwach i organizacjach,
  • specjalista w zakresie wykorzystania technologii informacyjnych wspomagających decyzje zarządcze oraz ekonomiczne,
  • projektant, konsultant usług informatycznych,
  • specjalista w zakresie utrzymania sieci LAN/WAN,
  • programista języków skryptowych i aplikacji internetowych,
  • administrator sieci komputerowych,
  • projektant systemów zarządzania,
  • programista baz danych,
  • specjalista ds. bezpieczeństwa informacji,
  • analityk rynku pieniężnego, walutowego, kapitałowego,
  • specjalista ds. zarządzania aktywami finansowymi,
  • specjalista oceny ryzyka,
  • specjalista badania opinii lub badań rynkowych i marketingowych w firmach produkcyjnych, usługowych i handlowych oraz w instytucjach publicznych,
  • menedżer projektów informatycznych
  • absolwent może również prowadzić własną działalność gospodarczą.